Výpal keramiky dřevem


Zde píšu své poznatky ke vkládání a tavení skla v keramice.
Klasičtí keramici tímto postupem obvykle pohrdají, ale pro amatéry je to atraktivní hračka.Napřed maličko teorie a mých zkušeností:

- sklo měkne podobně jako vosk, tedy teploty jsou pouze orientační, ale řekněme, že měkne kolem 650°C, slepuje se (fuzzing) kolem 800°C a taví se (je úplně řídké) kolem 1200°C, opakuji, vše s velkými odchylkami.
Z toho plyne, že do výpalu keramiky je možné dávat sklo pouze na dno, protože při výpalu jinde umístěné sklo steče a výsledek za nic nestojí.
- je lepší dávat silnější vrstvu skla, aby bylo jisté, že se sklo opravdu rozteče _rovnoměrně_ po celé ploše keramického dna
- je lepší dávat sklo do keramiky s kolmými stěnami. Pokud ho dám do mělké misky, nerozleje se do hezkého kroužku, ale výsledek bude nepravidelný, nerozlitý všude stejně, opět to vypadá jako chyba
- obecně dávají lepší výsledky skla světlejší (tmavé pak vypadá jako nepodařené, připálené, typicky hnědé lahvové), lepší je sklo čiré (tmavé či zcela neprůhledné opět vypadá jako chyba)
- je třeba počítat s tím, že sklo při chladnutí téměř jistě popraská (krakluje), protože má jinou teplotní roztažnost než keramika. Možná to některé kombinace vydrží, ale je třeba chladit velmi pomalu a poctivě až do pokojové teploty a i v ní ještě počkat, vnitřní napětí jsou velká, může to popraskat i dodatečně.
- typ barevného skla je nutné vyzkoušet. Obecně doporučuji zelené lahvové, je ho dost a ještě s žádným nebyl problém. Některá skla (z různých svítidel atd.) buď vyvaří, vybublají nebo vypadají jako spálené škvarky. Problém bývá s červeným sklem: špatně se shání a pak některé už při fuzzingových teplotách černá nebo se potáhne šedou nehezkou blankou. Některé vychází dobře, je třeba to napřed vyzkoušet a v zásobách nemíchat střepy z různých zdrojů dohromady. A nevyzkoušená skla doporučuju moc nekombinovat, protože jeden malý vyvařený kousek pokazí celý výrobek.

A teď pár příkladů jak to vypadá ve skutečnosti:

Sklo v keramice

Glazovaná miska se zeleným lahvovým sklem:
Sklo v keramice

Ještě jednou v jiném světle (světlo je pro pohled na sklo vždy zásadní!):
Sklo v keramice

Miska se zeleným lahvovým sklem:
Sklo v keramice

Dětský výrobek, jakési přihrádky, s různými skly (je vidět nedolité modré sklo vpravo, mělo ho být více):
Sklo v keramice

Miska s hnědým sklem, zde náhodou hnědé sklo vypadá celkem:
Sklo v keramice

Sklo v keramice

Sklo v keramice

Sklo v keramiceVýrobky připravené do výpalu.
Střepy by měly být buď jemněji rozdrcené nebo naskládané tak, aby stěny keramiky zůstaly čisté, tj. aby se střepy při tavení nedotkly stěny nad budoucí "hladinou" nebo se jinak nesvezly po stěně - to na této fotce zrovna splněno není.
Sklo v keramice

Sklo v keramice

Sklo v keramice


Zpět na homepage