Výpal keramiky dřevem


Fotky malých plynových pecí
Plynové pece nejsou tématem tohoto webu, přesto jsem slíbil, že sem pár fotek pro inspiraci dám. Jedná se o pece na příležitostné pálení pokusů, nic dokonalého, ale jsou funkční - u těchto výpalů jsem byl.


Markova pec (rok 2010), pálili jsme na 1250C, ale určitě tam bylo trochu víc :)
Hořáky jsou pod pecí, čímž si táhnou i potřebné množství vzduchu, na druhé straně u dna jsou odtahy do komína, který je v boku pece, nad pec prakticky nevyčnívá. 1250C tam bylo cca za 4hodiny, plynu vzala asi necelou láhev, nepamatuju se přesně. Láhev musela stát v teplé vodě, aby bylo dost tlaku a nezamrzalo to (teplá letní noc, ve stodole).


Martinova pec (rok 2009), pálili jsme jen raku na 1000C, takže nevím kolik umí pálit, ale asi to bude taky těch 1250C. Konstrukce prakticky stejná jako u Marka. Lepší fotky nemám. Odhaduju, že komín je v pravé stěně, vstup do komína dole u dna.
Oblíbená popelnice, tato je Kačky, pálilo se taky jen raku, tedy asi těch 1000C. Pec byla plná až po vrch, takovou fotku nemám.

Druhá Markova pec (rok 2012), sud na kladce s vyvážením kolejnicí:Milošova pec (rok 2021, v chodu jsem jí neviděl), zajímavé je víko, které odkryje i část čela, mělo by to být velmi šikovné pro vybírání raku kleštěma (hořák má výkon 30kW):


Zpět na homepage