Výpal keramiky dřevem


Replika středověké pece na hradě Orlík nad Humpolcem

Napřed obecně o hradu Orlík nad Humpolcem:
(text je převzatý z www.pruvodce.com)

Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století, kdy jej vlastnil pravděpodobně Jindřich z Dubé. Později ho vlastnil např. Trčkové z Lípy, Kryštof Karel z Roupova, aj. Za 30-ti leté války je pravděpodobně pobořen a užíván k hospodářským účelům. Orlík začíná pustnout a je rozebírán na kámen. Od roku 1997 je areál zpřístupněn veřejnosti. Na hradě je k vidění zachovalá vstupní brána, hranolová věž a zbytky obytných budov. Byla zde také obnovena chlebová pec, kde si návštěvníci o letních měsících mohou vyzkoušet pečení chleba.

Obecné odkazy na hrad Orlík nad Humpolcem:
http://www.pruvodce.cz/orlik
http://vcervinka.superhosting.cz/orlik_u_humpolce/orlik_u_humpolce.htm
http://www.castrum.wz.cz/index_soubory/Page1106.htm
http://www.castrum.wz.cz/index_soubory/Page391.htm


A konečně k peci:
Hrad Orlík jsem navštívil v srpnu 2006. Nafotil jsem si pec a poměrně podrobně zpracovanou vývěsku s popisem pece. Text není podepsán, tak se nemohu zeptat, zda se autor nebude zlobit, když zde uvedu i fotky vývěsky s čitelným textem.

Orlík nad Humpolcem


Orlík nad Humpolcem


Není mi jasné proč je komín tahá vzduch i ze vstupního portálu, tím nemůže mít tah z prostoru s keramikou, moc by mě zajímalo jak to vypadá při výpalu...

Orlík nad Humpolcem


Orlík nad Humpolcem


Orlík nad Humpolcem


Orlík nad Humpolcem


Ta osoba je moje blbnoucí dcéra (asi 160cm), beru jí zde jako srovnání velikosti, protože jsem si na hrad sebou nevzal metr na změření rozměrů pece. Při pohledu do vnitřku pece slouží pro měřítko cihly, na nákresu nějaké měřítko je (nevím zda odpovídá, výška komína na nákresu určitě ne).

Orlík nad Humpolcem


Orlík nad Humpolcem


Pohled v peci od portálu směrem vzhůru, kousíček štandru (pokud se to zde tak dá nazvat) a vstup do komína. Strop pece vypadá jako z plochých kamenů, ale měly by to být vepřovice s vytlačenou proutěnou kostrou.

Orlík nad Humpolcem


Celkový pohled na pec. V boudičce se platí vstupné na hrad, jež činí neuvěřitelných 15Kč, děti zhruba polovic. V popředí malá pícka/milíř.

Orlík nad Humpolcem


Na závěr stylový pohled na zříceninu hradu.


Zpět na homepage