Výpal keramiky dřevem


Matesova pec
Pec bych charakterizoval Matesovými slovy: "Představ si klasickou anagamu, jako velrybu, která si sedla na ocas, resp. na komín a máš tu moji pec."

O peci pravil:
Měl jsem možnost zúčastnit se výpalu Johna Butlera v GB, kde mě zaujala keramika "zdobená" jen ohněm a popelem a začal jsem zjišťovat, jak toho co nejlépe dosáhnout. Začal jsem shromažďovat informace a přes myšlenku anagamy, která asi u nás zatím není, a které jsem se obával z nedostatku zkušeností, jsem se dopracoval zpět k té dvoukomínovce, kterou měl Butler. Nechtěl jsem ho zcela kopírovat, tak jsem přidal popelník, předehřívání vzduchu a celé jsem to zmenšil. Cihly jsem použil lehčené třídy 26 asi 650ks+nějaké šamotky na podlahu a lepil jsem je. Lepidlo bych nikomu nedoporučoval, protože bylo nutné cihly brousit, aby sedly na max. spáru 4mm. Lepidla bylo asi 80kg, což vyšlo docela draho. Rozměr pece je asi 3m délka a v nejširším a nejvyšším místě má cca 120 cm, když nepočítám hloubku popelníku, ve kterém se člověk pohodlně postaví. Vnější izolace je 25mm sibralu a asi 50mm malty ze směsi vápna perlitu a písku. Pod podlahou pece po délce je tunel na přívod vzduchu, který ústí pod rošt a měl by napomáhat předehřátí vzduchu, takže zepředu se jen přihazuje dřevo a vzadu reguluje vzduch. Aspoň se člověk trochu projde:)
Co se týká výpalu, byl ztížený mokrým dřevem, ale i tak se podařilo dosáhnout teploty kolem 1290°C na začátku i konci komory. Začínal jsem opatrně rozehřívat odpoledne a po sedmi hodinách, kdy bylo na pyrometru kolem 600°C, jsem šel spát na 6hodin. Pec se hezky rovnoměrně prohřála a ráno jsem pokračoval asi z 350°C. 1000°C bylo nějak po obědě, na 1100°C redukce a pak se pícka začla nějak bránit, takže po hodině marného boje přišel k řeči smrk, namísto buku a teplota začala zase stoupat. Problém smrku byl ale neuvěřitelný čoud. Maxima jsme dosáhli k pozdnímu odpoledni asi po 11ti h. od rána, avšak asi to bylo zbytečně uspěchané a pro příště bych volil pozvolnější nárůst, jenže byla hnusná zima a mokro a už jsem toho měl dost.

Kontakt na majitele/autora/stavitele je kosnar . mates @ seznam . cz (bez těch mezer, pochopitelně), sídlí na Malé Skále, to je mezi Turnovem a Železným Brodem.Fotky ze stavby v roce 2009 jsou na http://matejkuba.rajce.idnes.cz/Stavba_pece/

Pro srovnání se můžete podívat na zmiňované pece Johna Butlera na http://www.pottyjohn.co.uk/kilns/index.html

Schéma (včetně srovnání s anagamou):Výběr fotek z rajčete:


Zpět na homepage